اسپرسو ماکیاتو چیست و چه خواصی دارد؟ طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

آنچه در این مقاله میخوانید

 • اسپرسو ماکیاتو چیست؟
 • تاریخچه اسپرسو ماکیاتو
 • طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو
  • دانه های قهوه را آسیاب کنید
  • قهوه را تمپ کنید
  • عصاره گیری انجام دهید
  • فوم شیر تهیه کنید
  • شیر را به اسپرسو اضافه کنید
 • تفاوت اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو
 • خواص اسپرسو ماکیاتو
  • حافظه را تقویت می کند
  • خطر بیماری ها را کاهش می دهد
  • به تناسب وزن کمک می کند
  • سیستم گوارش را بهبود می بخشد
  • دارای اثرات ضد پیری است

اسپرسو ماکیاتو یک نوع قهوۀ ایتالیایی است. این قهوه از ترکیب اسپرسو و شیر تهیه می شود. البته لاته و کاپوچینو نیز از ترکیب شیر و اسپرسو درست می شوند. نکتۀ مهم در راستای درست کردن قهوه های مختلف نسبت ترکیب شیر و قهوه است. اسپرسو ماکیاتو نسبت به قهوه هایی که گفته حجم کمتری دارد. این قهوه همچنین در فنجان سرو می شود. در ادامۀ این مطلب قصد داریم طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو را به طور کامل آموزش دهیم. سپس به خواص آن نیز خواهیم پرداخت.

اسپرسو ماکیاتو چیست؟

اسپرسو ماکیاتو ترکیب یک یا دو شات شات اسپرسو و مقدار خیلی کمی شیر است. ماکیاتو به زبان ایتالیایی به معنای لکه است. بنابراین معنی کلمه اسپرسو ماکیاتو تقریباً معادل اسپرسو و کلۀ شیر می باشد. در واقع اگر تمایل دارید کمی طعم قهوه متعادل شود می توانید اسپرسو ماکیاتو میل کنید. زیرا بر خلاف قهوه های دیگری مانند لاته که شیر زیادی دارند، طعم اسپرسو را هنوز به خوبی حس خواهید کرد. تاریخچه اسپرسو ماکیاتو به طور کامل در دسترس نیست. اما اصالت این نوشیدنی قطعاً به ایتالیا برمی گردد.

تاریخچه اسپرسو ماکیاتو

تاریخچه اسپرسو ماکیاتو

نام این قهوه حاوی کلمه ایتالیایی «macchiato» به معنی علامت، لکه یا نقطه است. در این مورد منظور از لکه یک علامت روی اسپرسو است. یکی از توضیحات منشأ نوشیدنی این است که باریستا نیاز به تمایز بین اسپرسو ساده و اسپرسو با شیر دارد تا گارسون ها بتوانند تفاوت را تشخیص دهند. آن ها قهوه حاوی شیر را علامت گذاری می کنند. از این رو کلمه «ماکیاتو» استفاده شد. گزارش های دیگر در مورد منشا این نام این است که شیر یک «لکه» در اسپرسو است و نوشیدنی قهوه داغ حاوی لکه ای از شیر است.
نسخه پرتغالی این نوشیدنی اسپرسو cafe pingado نام دارد که به معنی قهوه با قطره است. در مکزیک نیز کورتادو نامیده می شود که می تواند باعث سردرگمی شود. زیرا در کشورهای دیگر یک نوشیدنی قهوه که کورتادو نیز نامیده می شود، شیر بیشتری در مقایسه با ماکیاتو دارد.

طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو

طرز تهیه اسپرسو ماکیاتو دستور بسیار راحتی دارد. اما برای تهیه آن وسیله ای احتیاج دارید تا قهوه را با آن آماده کنید. برای این کار می توانید از موکاپات و ماشین اسپرسو استفاده کنید. طبیعتاً قهوه ای که از دستگاه اسپرسو حاصل می شود به شدت مرغوب تر است. اما موکاپات نیز تا حدی اسپرسوی خوبی تولید می کند. برای تهیه اسپرسو ماکیاتو در خانه با استفاده از دستگاه اسپرسو، مراحلی که در ادامه گفته شده را دنبال کنید.

دانه های قهوه را آسیاب کنید

دانه های قهوه را آسیاب کنید. بهترین قهوه اسپرسو از دانه های تازه آسیاب شده قهوه تهیه شود. برای تازه ترین قهوه ممکن دانه ها را مستقیماً در پرتافیلتر آسیاب کنید. توجه داشته باشید که می توانید قهوه را به صورت آسیاب شده نیز تهیه کنید. نکتۀ مهم آن است که ذرات قهوه یکنواخت آسیاب شده باشند.

قهوه را تمپ کنید

در این مرحله باید قهوه ای که داخل پرتافیلتر است را تمپ کنید. تمپر یک وسیله گرد و مسطح است که به مهر شباهت دارد. این امر باعث می شود که فیلتر بتواند به درستی وارد دستگاه شده و از آن خارج شود و تماس آب با قهوه را به حداکثر برساند. برای این کار باید تمپر را روی قهوه قرار دهید. فشار کمی وارد کنید و با کمی پیچش رها کنید.

اسپرسو ماکیاتو چیست

عصاره گیری انجام دهید

فنجان را آماده کنید. یک فنجان کوچک اسپرسو را با ریختن آب داغ در فنجان گرم کنید. یک یا دو شات اسپرسو درست کنید. سبد فیلتر را به آرامی داخل دستگاه بکشید و دسته را بچرخانید تا در جای خود قفل شود. آب داغ را از لیوان خارج کنید و آن را زیر portafilter قرار دهید. بسته به طراحی دستگاه اسپرسو ساز، باید کلید را فشار تا عصاره گیری انجام شود.

فوم شیر تهیه کنید

در این مرحله باید با استفاده از قسمت بخار دستگاه اسپرسو شیر را داغ کنید و فوم شیر تهیه کنید.دستگاه های اسپرسو دارای یک نازل بخار هستند که با قرار دادن آن داخل پیچر شیر، می توانید بخار آزاد کنید. یک سوم پیچر خود را با شیر کامل (یا شیر بادام ، شیر جو دوسر یا نارگیل) پر کنید و نازل را در مرکز قرار دهید. نازل را در زیر آب نگه دارید تا شیر گرم شود تا زمانی که قسمت خارجی پیچر گرم شود و مقدار مناسبی کف ایجاد شود.

شیر را به اسپرسو اضافه کنید

شیر را از داخل پیچر به داخل فنجان بریزید. وقتی شروع به ریختن می کنید، شیری که بیرون می آید داغ است اما خیلی غلیظ و کف دار نیست. شیر را در یک لیوان یا ظرف جداگانه بریزید تا به کف برسد. کف را روی اسپرسو بریزید و بلافاصله سرو کنید.

تفاوت اسپرسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو

اسپریسو ماکیاتو و لاته ماکیاتو هر دو دارای پسوند «ماکیاتو» هستند. این نوشیدنی ها هر دو بر پایه شیر و قهوه تهیه می شوند. اما تفاوت های اساسی با یکدیگر دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

فوم شیر: یک اسپرسو ماکیاتو حاوی یک شات اسپرسو، مقدار کمی شیر و کف شیر است. (اسپرسو ماکیاتو تهیه شده با دو شات اسپرسو به عنوان “doppio espresso macchiato” معروف است.)
طعم اسپرسو: اسپرسو ماکیاتو شیر کمتری نسبت به ماکیاتو لاته دارد. بنابراین طعم قهوه شدیدتر است.
لکه شیر: اسپرسو ماکیاتو دارای لکه سفید شیر در مرکز کرم قهوه ای است. در لاته ماکیاتو، اسپرسو به عنوان آخرین ماده به این نوشیدنی اضافه می شود. اما اسپرسو ماکیاتو دارای یک لکه شیر بر روی کرمای قهوه می باشد.
فنجان سرو: باریستاها اسپرسو ماکیاتو را در یک فنجان اسپرسو و ماکیاتوهای لاته را در یک لیوان شیشه ای بلند سرو می کنند.

خواص اسپرسو ماکیاتو

خواص اسپرسو ماکیاتو

اسپرسو ماکیاتو خواص بسیاری دارد. این نوشیدنی به دلیل داشتن اسپرسو دارای این خواص است. همچنین لازم به ذکر است که به دلیل داشتن شیر بسیار کالری پایینی دارد. یک فنجان اسپرسو ماکیاتو می تواند بسیار انرژی بخش باشد. در ادامه بیشتر به خواص آن خواهیم پرداخت.

حافظه را تقویت می کند

مشخص شده است که نوشیدن مقدار مناسب اسپرسو باعث افزایش حافظه طولانی مدت می شود. کافئین یک تقویت کننده شناختی است. به این معنی که می تواند بر عملکرد مغز شما تأثیر مثبت بگذارد. در واقع سبب می شود تا به یک کار توجه بیشتری داشته باشید و آن را بهتر به خاطر می آورید. مطالعات همچنین نشان داده است که کافئین ممکن است به بهبود فرایند تقویت خاطرات پس از ساخت آن ها کمک کند.

خطر بیماری ها را کاهش می دهد

قهوه شانس ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد. دوستداران قهوه کمتر به بیماری کبد، انواع خاصی از سرطان و زوال عقل مبتلا می شوند. اسپرسوها به ویژه حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. شات اسپرسو حتی می تواند خطر بیماری های قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد. به ویژه برای افراد چاق. جالب است بدانید که قهوه می تواند از ابتلا به دیابت نیز جلوگیری کند.
در یک مطالعه احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان 54 درصد و در زنانی که چندین فنجان قهوه در روز می نوشند، 30 درصد کاهش یافته است. به یاد داشته باشید که در حالی که می توانید اسپرسو را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بنوشید، در صورت داشتن فشار خون یا کلسترول بالا، از مصرف آنها خودداری کنید. با این حال افرادی که به مدت طولانی اسپرسو می نوشند ممکن است این مزایای سلامتی را تجربه نکنند.

به تناسب وزن کمک می کند

کافئین متابولیسم شما را افزایش داده و به کاهش چربی کمک می کند. کافئین در بسیاری از مکمل های چربی سوز یافت می شود. این ماده به شما کمک می کند که استقامت و قدرت شما هنگام ورزش بهتر می شود. علاوه بر این کافئین باعث ترشح آدرنالین می شود و می تواند دوز تازه ای از انرژی را به برنامه تناسب اندام شما اضافه کند. اسپرسوها می توانند هوس های غذایی را نیز تنظیم کرده و دفعه بعد که غذا می خورید، کالری دریافتی را کاهش دهند.

سیستم گوارش را بهبود می بخشد

اسپرسو ماکیاتو از التهاب جلوگیری می کنند. این باعث می شود که یک گزینۀ ایدئال برای مقابله با سوء هاضمه باشد. در واقع با تحریک فرایند هضم، معده نفخ را تسکین می دهد.

فواید اسپرسو ماکیاتو

دارای اثرات ضد پیری است

بر اساس برخی مطالعات، کافئین می تواند از شروع زودرس پیری جلوگیری کند. آنتی اکسیدان های موجود در اسپرسو می توانند سموم تجمع یافته در کبد را از بین ببرند. این به نوبه خود سرعت پیری را کند می کند. نوشیدن اسپرسو ماکیاتو ممکن است در مقابله بهتر با بیماری های مرتبط با سن مفید باشد. به عنوان مثال، مشخص شد که مصرف قهوه خطر افسردگی شدید در مردان میانسال را کاهش می دهد.

اگر اسپرسوها به مقدار مناسب مصرف شوند، به وضوح باید فواید سلامتی متعددی را به دنبال داشته باشند. به منظور لذت بردن از اثرات مثبت نوشیدن این نوشیدنی همچنین باید ورزش فیزیکی، رژیم غذایی سالم و سایر عادات سبک زندگی سالم را انجام دهید.