صبحانه بخورید تا چاق نشوید

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

آنچه در این مقاله میخوانید

صبحانه، یکی از مهم‌ترین وعده‌های غذایی است که اگر توجه کافی به آن داشته باشید و بهترین گزینه‌ها را برای این وعده غذایی در نظر بگیرید، علاوه بر اینکه می‌توانید انرژی مورد نیاز روزانه بدن خود را تامین کنید، می‌توانید جلوی اضافه وزن و چاقی‌تان را هم بگیرید. می‌پرسید چطوری؟ به شما می‌گوییم.
افرادی که عادت به خوردن صبحانه دارند، مواد غذایی سالم‌تر و با کالری کمتری را انتخاب می‌کنند. انتخاب مواد غذایی صبحانه، بیشتر در حوزه ترکیبات سرشار از کلسیم (پنیر، شیر و …)، آنتی‌اکسیدان‌ها (چای سبز، قهوه، میوه، آبمیوه و …)، پروتئین‌ها (تخم‌مرغ، پنیر و …) و کربوهیدرات‌ها است. حالا اگر شما صبحانه را از برنامه غذایی خود حذف کنید، قبل از وعده ناهار برای رفع گرسنگی، گزینه‌های ناسالم و پرکالری مانند شیرینی‌ها و چربی‌ها (انواع کیک، بیسکویت، کلوچه و …) را پیش رو خواهید داشت. با این حساب، اولین بلایی که حذف صبحانه سر شما می‌آورد، تمایل به مصرف خوراکی‌های شیرین، چرب و پرکالری و چاقی ناشی از مصرف آنها خواهد بود.
نکته دیگر اینجاست که مصرف خوراکی‌های چرب و شیرین مانند انواع کیک و کلوچه، به سرعت باعث افزایش و کاهش سطح قند خون می‌شود و همین نوسانات قندی با ایجاد حس گرسنگی مداوم، تمایل شما به خوردن این قبیل خوراکی‌های پرکالری را افزایش می‌دهد. این در حالی است که یک صبحانه کامل و مفید، حجم مناسبی از فیبرهای غذایی را در کنار پروتئین، کلسیم، ویتامین‌ها و قندهای پیچیده در خود جای داده است و دریافت همین فیبرها باعث می‌‌شود که شما برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. هضم آهسته ترکیبات فیبری در دستگاه گوارش، نیاز به خوردن مداوم در طول روز را از بین می‌برد. به همین دلیل هم توصیه می‌شود که حتما نان‌های سبوس‌دار و چند تکه میوه شیرین و تازه را هم در بشقاب صبحانه خود بگنجانید.
این مطلب توسط سلامتیسم تهیه شده است.

برچسب ها: