طاجین خوراک سنتی مراکشی

این روزها که به تازه در بازار فراوان است بهتر است با توجه به خواص متنوع این میوه تا میتوانید از آن در تهیه غذاهای روزمره استفاده کنید. طاجین غذایی محبوب در شمال آفریقا، مخصوصا مراکش است که با گوشت و مواد دیگر تهیه می شود. طاجین که از واژه تابه در فارسی مشتق شده نام ظرف و غذای مخصوص این ظرف است که درکشورهای شمال آفریقا به خصوص مراکش و تونس استفاده زیادی دارد. این نوع غذا باید با حرارت کم و به مدت طولانی پخته شود.

مواد لازم:

میوه به ۴ عدد

ساقه کرفس خرد شده ۱ عدد

سیر ریز خرد شده ۴ حبه

گوشت خورشتی ۶۰۰ گرم

پیاز ۲ عدد

روغن گیاهی ۲ قاشق غذاخوری

گوشت خورشتی ۶۰۰ گرم

گوجه خرد شده ۴۰۰ گرم

نخود ۵۰۰ گرم

ادویه ۲ قاشق چایخوری

زیره ۱ قاشق چایخوری

جعفری خرد شده یک مشت

نمک و فلفل

طرز تهیه:

نخودها را با مقداری آب بپزید، سپس ۴ عدد به را بشویید و خرد کنید. پیازها را ریز کنید. روغن را در ماهیتابه بزرگی بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. وقتی روغن کمی داغ شد به های خرد شده را اضافه کنید و حدود ۴-۵ دقیقه سرخ کنید تا کاراملی شوند. اگر لازم است کمی دیگر روغن اضافه کنید. سپس پیازهای خرد شده، کرفس و سیر را اضافه کنید و به مدت ۲- ۳ دقیقه دیگر تفت دهید. محتویات ماهیتابه را با کفگیر یا قاشق سوراخدار بردارید تا روغن اضافی اش خارج شود و آنها را داخل یک قابلمه بریزید.

اگر لازم است مجددا کمی روغن داخل ماهیتابه بریزید و گوشت خورشتی را اضافه کنید. گوشت را حدود ۴-۵ دقیقه سرخ کنید تا کمی برشته شود. سپس گوشت خورشتی را نیز به قابلمه اضافه کنید. گوجه های خرد شده و نخود پخته را نیز داخل قابلمه بریزید. ادویه، پودر زیره و جعفری خرد شده را اضافه کنید و مواد را با هم ترکیب کنید. به میزان دلخواه غذا را با نمک و فلفل مزه دار کنید. سپس دو لیوان آب داخل قابلمه بریزید، حرارت را کم کنید و اجازه دهید خغذا به مدت ۴ الی ۶ ساعت به آرامی بپزد.سپس این غذای خوش عطر و خوشمزه مراکشی را در ظرف مناسب بریزید و همراه با نان یا برنج نوش جان کنید.

هرچقدر زمان پخت این خورش طولانی تر باشد و با حرارت کمتری بپزد بهتر جا می افتد. حتی می توانید از دیگ سفالی برای این غذا استفاده کنید تا طعمی بهتر و اصیل تر داشته باشید.