طرز تهیه ماکارونی آشیانه‌ ای

غذا‌های بسیار زیادی هستند که با انواع رشته‌های ماکارونی یا پاستا تهیه می‌شوند. ماکارونی و پاستا از این جهت برای ما نام‌های آشنایی هستند که در کشورمان بسیار پرطرفدار هستند. در صورتی که این رشته‌های خمیری شکل بیشتر از ۳۰۰ مدل مختلف و متنوع دارند و برای خود دنیایی دارند. یکی از این مدل‌ها که چند سالی است در کشور‌مان بیشتر از قبل شناخته شده و طرفداران خاص خودش را دارد، ماکارونی آشیانه‌‌ ای است. نام اصلی این مدل ماکارونی تالیاتله (Tagliatelle) است. به شکل نوارهای دراز و نازک که پهنای آنها حدوداً به ۵ میلی متر می‌رسد. در ادامه با طرز تهیه ماکارونی آشیانه‌ ای و غذاهایی که با آن درست می‌شوند، آشنا می‌شویم.

روش تهیه ماکارونی آشیانه‌ ای

برای این کار باید سطح پهن و مسطحی را در نظر بگیرید؛ مانند یک میز بزرگ. مهم ترین نکته این است که سطح مورد نظر برای تهیه خمیر ماکارونی آشیانه‌ ای باید بسیار تمیز و عاری از هرگونه ماده دیگری باشد. مواد اولیه ماکارونی آشیانه‌ ای، موارد کمیابی نیستند و به راحتی در هر خانه‌ای پیدا می‌شوند.

مواد اولیه ماکارونی آشیانه‌ ای

  • ۲۵۰ گرم یا دو فنجان آرد (ترجیحاً سمولینا)
  • ۳ عدد تخم‌مرغ
  • ۱ قاشق غذاخوری روغن زیتون بدون بو
  • ۱ قاشق غذاخوری نمک

۱-مخلوط کردن آرد و تخم مرغ

آرد را بر روی سطح کار بریزید، سپس در مرکز آرد حفره ایجاد کنید. به صورتی که آرد دیواره‌ای را تشکیل دهد که حفره در وسط آن باشد. سپس تخم مرغ‌ها را بعد از شکستن و روغن زیتون را به درون حفره وسط آرد می‌ریزیم و بعد به آرامی آرد را بر روی تخم مرغ‌ها می‌ریزیم. در آخر شروع می‌کنیم به هم‌زدن. دقت کنید که باید هم‌زدن به آرامی صورت بگیرد تا تخم مرغ‌ها آرد بیشتری به خود جذب کنند و بعد حالت مایع بودن را از دست بدهند و به شکل خمیری در بیایند.

تخم مرغ و آرد

۲- ورز دادن خمیر

خمیر حاصل شده از این ترکیب، شاید تکه تکه یا جدا از هم به دست بیاید. برای همین با افزودن کمی آب از جدا شدن بافت خمیر جلوگیری کنید و تا زمانی خمیر را ورز دهید که به بافتی یکدست برسید. حدوداً ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به خوبی و با تمام قدرت خمیر را ورز دهید تا بافتی نرم و یکدست به خود بگیرد. راهی که می‌توانید متوجه شوید خمیرتان به اندازه کافی نرم شده است این است؛ بعد گرد کردن خمیر، با انگشت بدون وارد کردن فشار خاصی در حد یک لمس بر روی خمیر اثر بگذارید و اگر جای انگشت شما بر روی خمیر ماند، یعنی خمیرتان بافتِ مناسب و ایدئالی دارد.

ورز دادن خمیر

۳-استراحت دادن به خمیر

با استفاده از سلفون خمیر را به خوبی بپوشانید و خوب دور تا دور خمیر بپیچانید تا جایی برای ورود هوا باز نماند و بعد حداقل نیم ساعت زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

خمیر ورز داده شده

۴-ورز دادن خمیر با وردنه

بعد از استراحت دادن به خمیر، سلفون را باز می‌کنیم. خمیر شکل گرفته را به دو نیم تقسیم می‌کنیم، برای این که آسوده تر خمیر را ورز دهیم. سپس یک نیمه از خمیر را با وردنه شروع به پهن کردن می‌کنیم. بعد از پهن کردن خمیر، از یک طرف خمیر را پله‌ای تا می‌کنیم و دوباره شروع می‌کنیم به پهن کردن خمیر با وردنه. این کار را تا ۵ الی ۶ بار تکرار می‌کنیم. برای نیمه‌ی دیگر خمیر هم به همین ترتیب، مراحل را انجام می‌دهیم.

ورز دادن خمیر

۵-پهن کردن خمیر

بعد از این که به خوبی مراحل قبلی را انجام دادید، خمیر را به شکلِ مستطیلی دراز با ضخامت باریک با وردنه پهن کنید. سعی کنید سطح این مستطیل یکدست و یک اندازه باشد؛ به صورتی نباشد که ضخامت یک قسمتِ خمیر از قسمتِ دیگرش بیشتر یا کمتر باشد. بعد از آن آرد را بر روی سطح خمیر می‌پاچیم تا در ادامه فرایند درست کردن رشته‌ها به هم نچسبند.

ورز دادن خمیر

۶-تا زدن خمیر برای برش

برای برش زدن ابتدا دو سر خمیر را در جهت طول مستطیل تا وسط مستطیل می‌آوریم، به صورتی که دو لبه خمیر به هم برسند، سپس همین کار را دوباره در همان جهت قبلی( در جهت طول نه عرض) تکرار می‌کنیم تا جایی که دیگر به دولبه خمیر دسترسی نداشته باشیم. در واقع یک مدل تا کردن است برای فرم دادن به رشته‌ها که به شکل مورد نظرمان دست یابیم.

برش زدن خمیر ماکارونی

۷-برش زدن رشته‌ها

بعد از انجام مرحله قبل و تا زدن درست خمیر، با چاقو یا هر ابزار تیز دیگری، شروع می‌کنیم به برش زدن خمیر با اندازه‌های یکسان و هم اندازه. بعد از برش زدن هر قسمت، آن قسمت یک رشته دراز است که در کنار رشته‌های دیگر تشکیل شکل‌های مختلفی را می‌دهند؛ از جمله شکل آشیانه‌.

طرز تهیه ماکارونی آشیانه ای

۸-شکل دادن به آشیانه‌ها

در این زمان، چون خمیر حالت نرمی به خود گرفته و انعطاف پذیر است؛ می‌توانیم با چنگال چوبی، ملاقه و حتی دست شکل آشیانه را با رشته‌ها ایجاد کنیم. فقط باید دقت کنید که برش یا سوراخی در رشته‌ها ایجاد نکنید. بعد از شکل دادن، در همان حالت می‌گذاریم رشته‌های در هم تنیده مدتی همانطور بمانند یا به اصطلاح بافت خمیر سفت شود و آشیانه‌ها شکل نهایی خود را بگیرند. بعد از ۸ ساعت زمان برای سفت شدن بافت خمیر‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.

ماکارونی آشیانه‌ای

چرا بعد از پخت، ماکارونی آشیانه‌ ای شکل خودش را از دست می‌دهد؟

یکی از چالش‌های کسانی که می‌خواهند از ماکارونی آشیانه‌ ای استفاده کنند، آشیانه‌ ای درآوردن این ماکارونی بعد از پخت است. شاید شما هم تجربه کرده باشید که بعد از پخت ماکارونی آشیانه‌ ای، با رشته‌های وا رفته‌ای مواج شده‌اید که هیچ شباهتی به آشیانه ندارند. این موضوع زمانی تبدیل به مشکل می‌شود که قبل از پخت به همه کسانی که منتظر غذای شما هستند؛ بخصوص کودکان و خردسالان که عاشق ماکارونی های شکل‌دار و طرح‌دار هستند، قول یک ماکارونی آشیانه خوش مزه و لذیذ را داده باشید! در ادامه نحوه درست پخت ماکارونی آشیانه را شرح داده‌ایم.

روش تهیه ماکارونی آشیانه ای

نحوه درست پخت ماکارونی آشیانه‌ ای

برای این که ماکارونی‌های آشیانه‌ ای شکل خود را حفظ کنند و به اصطلاح وا نروند، باید در تابه یا ظرفی آنها را جای دهید که به هم بچسبند و جایی برای تکان خوردن نداشته باشند. این کار راه حل مشکلی است که در بخش قبلی درباره آن خواندید. در واقع به ازای هر تعداد ماکارونی آشیانه‌ ای، ظرفی مناسب با آن تعداد انتخاب کنید تا تمام آشیانه در ظرف یکدیگر بچسبند. بعد از این کار، آب را به میزان لازم داخل ظرف بریزید و سپس کمی نمک و روغن به آب اضافه کنید. زمان پخت آشیانه‌ها را ۸ الی ۱۰ دقیقه در نظر بگیرید، بعد از آن ماکارونی آشیانه شما آماده هست. فقط باید دقت کنید که به آرامی آنها را از ظرف بیرون آورید.

نتیجه

طرز تهیه و تولید ماکارونی آشیانه ای و فتوچینی تقریباً شبیه به هم است. در واقع شما اگر شکل آشیانه‌ ای به رشته‌ها ندهید، می‌توانید به عنوان فتوچینی از رشته استفاده کنید. بیشتر تفاوت در اسم آنها است. با ماکارونی تالیاتاله یا همان ماکارونی آشیانه‌ ای غذاهای بی‌نظیری را می‌توانیم درست کنیم. مثلاً می‌توانیم این ماکارونی را با سس‌های آلفردو، بلونز، پستو و دیگر سس‌ها سرو کنیم.