طرز تهیه کباب کوبیده زعفرانی (پخت زغالی و در فر)

کباب کوبیده به روش های متفاوتی تهیه می شود. مطالب متعددی از اسنپ فود در خصوص طرز تهیه کباب کوبیده منتشر شده است اما در این مطلب قصد داریم که طرز تهیه کباب کوبیده زعفرانی را برای شما توضیح دهیم. مراحل پخت کباب کوبیده زعفرانی تفاوت زیادی با دیگر انواع کباب ندارد. با این وجود طعم و عطر آن بسیار متفاوت است. طلای سرخ در بیشتر غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و در کنار یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین غذاهای ایرانی، یعنی کباب نیز بدون شک بسیار متفاوت خواهد بود. ادامه مطلب را با اسنپ فود همراه باشید.

راستی اگر حوصله درست کردن کباب ندارید و می خواهید از بیرون غذا تهیه کنید هم پیشنهاد می کنیم در مقاله بهترین کبابی های تهران با بهترین ها آشنا شوید.

کباب کوبیده زعفرانی

با اینکه بسیاری افراد فکر می کنند که طرز تهیه کباب کوبیده دشوار است اما در حقیقت چنین نیست. کباب کوبیده مواد پایه اندکی دارد و پروسه تهیه آن نیز بسیار کوتاه و لذت بخش است. کباب کوبیده را می توان در کنار برنج سرو کرد یا اینکه به تنهایی و همراه با نان لواش یا سنگک نوش جان کنید.

کباب کوبیده زعفرانی

کباب کوبیده به روش های مختلفی تهیه می شود. در مطالبی جداگانه طرز تهیه کباب کوبیده تابه ای، طرز تهیه کباب کوبیده در فر و طرز تهیه کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند را برای شما آموزش داده ایم. البته بهترین گزینه برای درست کردن کباب کوبیده بدون شک ترکیب گوشت گوساله و گوسفند است اما می توان آن را تنها با یکی از این دو نوع گوشت نیز تهیه کرد.

هنگامی که زعفران را به هر غذایی اضافه کنید، بدون شک طعم و عطر آن از این رو به آن رو خواهد شد. کباب کوبیده نیز با اضافه کردن زعفران طعم بسیار لذت بخش و متفاوتی پیدا می کند. البته دقت داشته باشید که عطر و بوی زعفران بسیار لطیف است و اگر در معرض دمای بسیار بالا قرار گیرد، تمام خواص و عطر و بوی آن از بین خواهد رفت. به همین منظور باید سعی کنید راهکاری برای این منظور پیدا کنید که در این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده زعفرانی

بدون شک اصلی ترین مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده گوشت و پیاز است. این دو ماده به تنهایی می توانند یک کباب کوبیده بسیار خوشمزه برای شما فراهم کنند.

گوشت عامل کلیدی در پخت یک کباب کوبیده بی نقص است. با اینکه می توان انواع گوشت قرمز را برای کباب کوبیده استفاده کرد اما ترکیب دو نوع گوشت می تواند بهترین نتیجه را، هم در هنگام پخت و هم در طعم و مزه کباب برای شما فراهم کند. این دو نوع گوشت، گوشت سردست گوساله و قلوه گاه گوسفند است. بهتر است این دو نوع گوشت را به نسبت یکسان با یکدیگر ترکیب کنید. در این صورت بهترین نتیجه را خواهید گرفت. مواد زیر را برای کباب کوبیده زعفرانی آماده کنید:

مواد لازم برای تهیه کباب کوبیده زعفرانی

  • گوشت سردست گوساله: ۵۰۰ گرم
  • گوشت قلوه گاه گوسفند: ۵۰۰ گرم
  • نمک: یک قاشق چای خوری
  • فلفل سیاه: یک دوم قاشق چای خوری
  • فلفل قرمز: نوک قاشق چای خوری (حدود یک ششم قاشق)
  • پیاز سفید: ۵ عدد متوسط
  • زعفران دم کرده غلیظ: ۳ قاشق چای خوری

فلفل سیاه عطر بسیار عالی به کباب کوبیده می دهد اما رنگ کباب را مقداری تیره می کند. اگر این غذا را برای مهمان می پزید و رنگ آن بسیار برای شما مهم است، می توانید فلفل سیاه را حذف کنید.

آب پیاز باید گرفته شده و تفاله آن را استفاده کنید. تفاله پیاز در نهایت باید ۲۵۰ گرم باشد. بیشتر از این مقدار بعداً شما را در سیخ کردن کباب دچار مشکل خواهد کرد.

زعفران را به صورت غلیظ دم کنید. ۲ قاشق چای خوری زعفران را در ابتدا استفاده کرده و در نهایت نیز یک قاشق دیگر را بر روی کباب ها اسپری خواهیم کرد.

طرز تهیه کباب کوبیده زعفرانی

طرز تهیه کباب کوبیده بسیار ساده است. اگر مواد اولیه و فضای لازم برای کباب کردن آن را داشته باشید، کمت از نیم ساعت زمان لازم دارد. ممکن است شما فضای لازم برای بار گذاشتن منقل و زغال را نداشته باشید. به همین خاطر ۲ راهکار برای پخت آن را با زغال و در فر آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه کباب کوبیده زعفرانی

چرخ کردن گوشت و پیاز

ابتدا گوشت های گوساله و گوسفند را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید تا بتوان به راحتی آن را چرخ کرد. سپس نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را نیز به آن اضافه کنید و همه آن‌ها را درون ظرفی بریزید. مواد را حدود ۱ دقیقه با دست ماساژ دهید تا به خوبی ترکیب شوند.

دهانه خروجی چرخ گوشت خانگی معمولاً ۳ نوع است: نخودی، کبریتی و سوزنی. دهانه نخودی درشت ترین و سوزنی ریزترین دهانه خروجی چرخ گوشت است. دهانه چرخ گوشت خود را روی درشت ترین حالت، یعنی نخودی بگذارید.

ترکیب گوشت و نمک و فلفل را با استفاده از دهانه نخودی چرخ کنید و کنار بگذارید. پیازها را نیز به قطعات کوچک برای چرخ کردن خرد کنید. پیاز را نیز با دهانه نخودی درون یک صافی چرخ کنید.

پیاز چرخ کرده را همراه صافی درون یخچال بگذارید تا ۲ ساعت استراحت کند. در این مدت هم آب پیاز جدا شده و هم حالت اسیدی پیاز از بین رفته و طعم آن از تلخی به شیرینی گرایش پیدا می کند. اگر زمان برای شما مهم است، ۲ ساعت زودتر پیاز را چرخ کنید و درون یخچال بگذارید تا موقع چرخ گوشت آماده شود.

چرخ کردن دوباره مواد

پیاز را پس از استراحت از یخچال بیرون بیاورید. کمی دیگر پیاز را درون صافی فشار دهید تا آب باقیمانده آن گرفته شود. پیاز را با گوشت چرخ کرده ترکیب کنید. دوباره حدود ۱ دقیقه آن‌ها را ماساژ دهید.

چرخ کردن دوباره مواد

دهانه خروجی چرخ گوشت را روی حالت متوسط (دهانه کبریتی) قرار دهید. ترکیب گوشت و پیاز را دوباره از چرخ گوشت عبور دهید.

۲ قاشق چای خوری زعفران دم کرده را به ترکیب اضافه کنید. حدود ۱ دقیقه دیگر آن را ماساژ دهید تا زعفران با گوشت و پیاز ترکیب شود. اکنون کباب شما آماده سیخ گرفتن است.

سیخ کردن کباب کوبیده

سیخ کردن کباب یکی از ساده ترین مراحل تهیه کباب است. یکی از عمده ترین دلایل خراب شدن کباب و ریختن آن هنگام پخت، نوع گوشت و اندازه پیاز است.

اگر گوشت خود را از دو نوعی که به آن اشاره شد تهیه کنید، احتمال ریختن کباب کاهش می یابد.

اگر میزان پیاز شما از ۲۵۰ گرم به ازای هر کیلو بیشتر شود، بافت کباب از بین رفته و از سیخ جدا می شود. اگر آب پیاز را به اندازه کافی نگیرید و به آن استراحت ندهید، کباب شما آبکی شده و از سیخ جدا می شود.

سیخ کردن کباب کوبیده

نیازی به افزودن مواد ابتکاری همچون تخم مرغ و نان خشک نیست. مواد اولیه را به همین روش دنبال کنید تا کباب شما مشکلی پیدا نکند.

این مقدار مواد برای حدود ۱۲ سیخ کباب کافی است. می توانید ترکیب گوشت و پیاز را به ۱۲ قسمت مساوی تقسیم کنید تا در نهایت با مشکل مواجه نشوید. البته این مسئله به اندازه سیخ ها و پهنای آن نیز بستگی دارد. سعی کنید از سیخ های پهن و حدود ۲ الی ۳ سانتی متری استفاده کنید که برای کباب کوبیده ایده آل است.

سیخ کردن کباب یک مهارت است که به مرور رشد می کند. چندین بار که خودتان در منزل کباب درست کنید، این مسئله برای شما لذت بخش خواهد شد. سعی کنید حتماً در نهایت روی کباب ها بند بیندازید. این مسئله باعث می شود کباب شما مغزپخت شده و ظاهر آن نیز بهتر شود.

هنگام سیخ کردن کباب دستان خود را مقداری خیس کنید تا کباب به دست شما نچسبد.

در این مرحله گوجه فرنگی های خود را نیز از وسط نصف کرده و به سیخ بکشید.

پس از سیخ کردن کباب باید بلافاصله آن را روی آتش گذاشت. اگر زغال شما آماده نیست، بهتر است کباب را پس از سیخ کردن داخل یخچال بگذارید. اگر از فر برای تهیه کباب استفاده می کنید، نیازی به این کار نیست چون سیخ های کباب روی سینی فر قرار می گیرند و خراب نمی شوند.

کباب کردن کوبیده روی زغال

هنگامی که زغال خود را آماده می کنید، سیخ های کباب آماده شده را درون یخچال بگذارید. دمای زغال شما نباید بسیار زیاد یا بسیار کم باشد. ابتدا زغال را کاملاً داغ کنید تا آتش از آن بلند شود. سپس صبر کنید تا اندکی خاکستر روی آن بنشیند. در این صورت کباب ها مغزپخت می شوند.

کباب کردن کوبیده روی زغال

کباب ها را روی منقل بگذارید. سعی کنید تمام بخش های کباب را به صورت یکنواخت باد بزنید. هم از سمت خودتان و هم از عقب منقل بادبزن را حرکت دهید تا تمام بخش های کباب یکنواخت پخته شود.

تا زمانی که روغن کباب مشاهده شود، باید در بازه های زمانی کوتاه کباب را زیر و رو کنید. در غیر این صورت کباب روی زغال خواهد افتاد. پس از اینکه چربی از کباب شروع به چکه کرد یا به اصطلاح اشک کباب درآمد، دیگر جای نگرانی نیست و کباب شما نخواهد افتاد.

اگر کباب ها را به تنهایی و با نان لواش سرو می کنید، ۲ نان لواش را آماده کنید. چند دقیقه مانده به پخته شدن کامل کباب ها، آن‌ها را بین دو عدد نان بگذارید و همراه با سیخ فشار اندکی دهید تا روغن کباب به نان منتقل شود. نان زیر کباب شما آماده است.

سیخ های کباب را روی زغال برگردانید. مدت زمان پخته شدن کباب بستگی به دمای زغال و اندازه سیخ ها دارد. زمانی که رنگ کباب از نظر شما مناسب بود، آن‌ها را بین نان ها بگذارید. اندکی زعفران دم کرده را روی کباب ها اسپری کنید. با این کار طعم و بوی زعفران تمام منزل را در بر می گیرد.

کباب کردن کوبیده داخل فر

تنها تفاوت کباب کردن کوبیده داخل فر با روی زغال در میزان رطوبت کباب است. پختن کباب داخل فر زمان بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل اگر میزان رطوبت آن کم باشد سفت و به اصطلاح لاستیکی می شود. یک راهکار این است که مقداری از آب پیاز را کمتر دور بیندازید. از آنجایی که سیخ های کباب روی سینی فر قرار می گیرند، جای نگرانی برای افتادن آن‌ها وجود ندارد.

کباب کردن کوبیده داخل فر

راهکار دیگر این است که گوجه فرنگی های خود را همراه با کباب ها درون فر بگذارید تا آب گوجه فرنگی رطوبت اندک کباب را جبران کند.

کباب های خود را به شکلی که توضیح داده شد، سیخ کنید. حتی می توانید مثل ما کباب ها را سیخ نکرده و به سادگی درون سینی فر قرار دهید. اگر مستقیم داخل سینی فر می گذارید، کف سینی را با روغن مایع یا روغن زیتون چرب کنید. در غیر این صورت از کاغذ روغنی استفاده کنید.

گوجه فرنگی ها را نیز از وسط نصف کنید. روی سینی فر یک کاغذ روغنی بگذارید. کباب ها را با فاصله یک گوجه فرنگی داخل سینی بچینید. گوجه فرنگی ها را نیز بین آن‌ها بچینید.

فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. کباب ها را به مدت حدود ۲۰ دقیقه درون آن بگذارید. بسته به میزان رطوبت کباب، نوع فر و ذائقه شما این زمان ممکن است متفاوت باشد. حدود ۲ دقیقه مانده به انتهای پخت، ۱ قاشق چای خوری زعفران دم کرده را نیز درون سینی فر بریزید. چند دقیقه یک بار به کباب ها سر بزنید و در زمان مناسب آن‌ها را بیرون بیاورید.

کباب کوبیده شما آماده است. آبی که در کف سینی جمع می شود سس بسیار خوشمزه ای برای برنج است. ترکیب روغن کباب، آب گوجه فرنگی و زعفران طعم بسیار دلنشینی دارد. نـــــوش جــــان

در پایان این دستور پخت توصیه می کنیم در مقاله ای دیگر از مجله اسنپ فود با بهترین شیشلیک های تهران هم آشنا شوید!