غذای محبوب‌تان چقدر آب می‌خورد؟

خشک‌سالی گسترده‌ای که در بسیاری از مناطق جهان و همچنین ایران در حال وقوع است، هر روز مردم بیشتری را به فکر وامی‌دارد تا در مورد باز گذاشتن شیر آب هنگام مسواک زدن و دوش گرفتن‌های طولانی مدت تجدید نظر کنند. اما نکته‌ای که بسیاری از مردم به آن توجه نمی‌کنند این است که مقدار زیادی از مصرف آب جهان صرف پرورش و تولید محصولات غذایی، پوشاک و تامین انرژی می‌شود. طبق آمار شبکه جهانی ردپای آب (WFN) در حدود ۹۲ درصد آب جهان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

در چنین شرایطی بهتر است بدانیم چه مقدار آب برای تولید هر کدام از غذاهایی که می‌خوریم نیاز است تا بتوانیم مواد غذایی با مصرف آب پایین‌تر را هرچه بیشتر در رژیم غذایی خودمان جایگزین مواد غذایی با مصرف آب بالاتر کنیم.

  • چای و قهوه:

چای و قهوه هر دو از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها هستند اما جالب است بدانید به ازای تهیه هر یک لیتر چای دم کشیده از مرحله‌ی کاشت تا مرحله سرو در فنجان تنها ۱۰۸ لیتر آب مصرف می‌شود در حالی که برای تهیه هر یک لیتر قهوه به طور معمول به مصرف ۱۰۵۶ لیتر آب نیاز است؛ یعنی چیزی نزدیک به ده برابر چای.

  • گوشت قرمز و گوشت مرغ:

در بین غذاهای پروتئینی، برای تولید انواع گوشت‌ به بیشترین میزان مصرف آب نیاز است. تولید هرکیلوگرم گوشت مرغ به چیزی در حدود ۴۳۰۰ لیتر آب نیاز دارد در حالی که برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو در حدود ۱۵۰۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود.

  • برنج و پاستا

برای تولید هر یک کیلوگرم پاستا ۴۹۳ لیتر آب مصرف شده در حالی که برای تولید یک کیلوگرم برنج به ۲۵۲۰ لیتر آب نیاز است.

  • میوه‌جات

در مورد میوه‌جات برای هر کیلوگرم مرکبات به طور متوسط ۵۶۰ لیتر آب مصرف می‌شود در حالی که برای هرکیلوگرم سیب، موز، انگور و کیوی در حدود ۸۴۰ لیتر آب مصرف می‌گردد.

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد میزان مصرف آب برای تولید مواد غذایی گوناگون می‌توانید به گزارش شبکه جهانی ردپای آب مراجعه کنید.