همه فواید آب زرشک (آب زرشک را چه موقع بخوریم؟)

استفادۀ پزشکان از زرشک به ایام بسیار گذشته باز می گردد. بسیاری از پزشکان سنتی استفاده از زرشک را برای درمان و بهبود بیماری های مختلف تجویز می کردند. زرشک دارای انواع مختلفی است که می توان به زرشک کوهی یا زرشک سیاه، زرشک دانه دار و سرخ و زرشک پلویی اشاره کرد. بدون شک امروزه نیز افراد از خواص بسیار زیاد زرشک بی‌بهره نیستند و استفاده از انواع زرشک را در برنامۀ غذایی و رژیم اصولی خود قرار می دهند. یکی از انواع روش هایی که به وسیلۀ آن می توان از خواص بی نظیر زرشک بهره‌مند شد تهیۀ آب زرشک است اما منظور ما از آب زرشک، آب زرشک های مصنوعی که به صورت ماشینی تهیه شده است و دارای مقدار زیادی مواد نگه‌دارنده می باشد، نیست. بهترین روش تهیۀ آب زرشک در منزل و به صورت خانگی است که خواص کامل زرشک حفظ می شود و از مواد نگه‌دارندۀ مضر استفاده نمی شود.

در این مطلب به بررسی فواید آب زرشک خواهیم پرداخت. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آب زرشک چه خاصیتی دارد؟

آب زرشک دارای مقادیر بسیار زیادی از انواع ویتامین ها مانند  ویتامین سی است. این میوۀ ترش مزه که گیاه آن خاردار است برای درمان بیماری های فشار خون و قند بالا بسیار مفید است و به تصفیۀ خون کمک می کند. یکی از ویژگی های آب زرشک این است که برای چربی خون بالا مفید است. آب زرشک بهترین تجویز درمانی برای بیماری های پوستی است و سبب پایین آوردن اورۀ خون می شود. یکی از بهترین راهکارهای درمانی برای رفع آفت دهان، نوشیدن آب زرشک است که به درمان این بیماری کمک می کند. آن دسته از افرادی که به بیماری سنگ کلیه مبتلا هستند می توانند از آب زرشک برای کنترل و درمان بیماری خود استفاده کنند. آن دسته از افرادی که علاقه‌مند هستند از یک نوشیدنی مفید و ایدئال برای کوچک کردن شکم استفاده کنند و علاوه بر کاهش وزن سلامت سیستم دستگاه گوارششان بهبود پیدا کند، بهتر است استفاده از آب زرشک را در برنامۀ خود قرار دهند.

آب زرشک چه خاصیتی دارد ؟

آیا آب زرشک قند دارد؟

یکی از موضوعاتی که همواره در رابطه با مصرف آب میوه ها افراد را دچار نگرانی می کند این است که آیا آب زرشک قند دارد؟ به این دلیل که میوه پس از آب‌گیری بخشی زیادی از فیبر خود را از دست می دهد و پس از آن مقدار زیادی از حجم آب میوه را قند میوه تشکیل می دهد ممکن است آب زرشک نیز حاوی حجم زیادی از قند میوه باشد و برای مبتلایان به دیابت و یا افرادی که قصد دارند وزن کم کنند مناسب نباشد. اما آب زرشک به دلیل ساختار و مواد اولیه ای که موجود دارد و همچنین به دلیل قند کمی که در مقایسه با سایر میوه ها دارد یکی از بهترین انواع نوشیدنی ها برای افرادی است که قصد دارند از آب زرشک به عنوان یک نوشیدنی ایدئال استفاده کنند.

آب زرشک برای دیابت

بیماری دیابت یکی از انواع اختلالات متابولیکی محسوب می شود و در افراد با گروه های سنی مختلف از طریق بالا رفتن قند خون خود را نشان می دهد. آن دسته از افرادی که به دیابت مبتلا می شوند معمولاً با علائمی مانند تکرر ادرار، افزایش گرسنگی و افزایش تشنگی بیشتر از حالت معمول روبرو می شوند.
آب زرشک یکی از بهترین داروهایی است که به تنظیم انسولین خون کمک می کند و همچنین حساسیت به انسولین را به شدت کاهش می دهد و به همین دلیل برای افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند این نوشیدنی از قرص متفورمین بهتر عمل می کند و جایگزین مناسبی است.

لاغری با آب زرشک

یکی از ویژگی های مثبت آب زرشک کمک کردن آن به بهبود سوخت و ساز بدن است و به همین دلیل از آب زرشک به عنوان یکی از بهترین نوشیدنی ها برای لاغری یاد می شود. در صورتی که آب زرشک به صورت مداوم مصرف شود از ایجاد چربی های شکمی جلوگیری می کند و موجب لاغری می شود.

لاغری با آب زرشک

افرادی که قصد دارند به عنوان یکی از نوشیدنی ها به صورت روزانه از آب زرشک استفاده کنند بهتر است بدانند که آب زرشک یکی از بهترین جایگزین ها برای انواع عنوان نوشیدنی های صنعتی و شربت های حاوی مقادیر فراوان شکر است.

آب زرشک برای سقط جنین

زرشک جزء آن دسته از مواد غذایی است که مصرف بیش از حد مجاز آن به خانم هایی که باردار هستند توصیه نمی شود و نوشیدن آب زرشک نیز کاملاً برای خانم های باردار منع شده است. زرشک دارای ماده ای مهم به نام آلکانوئید است. آلکانوئید یکی از مهم ترین موادی است که موجب انقباضات رحمی می شود و در خونریزی نقش دارد و به همین دلیل به خانم های باردار توصیه می شود از نوشیدن آب زرشک خودداری کنند تا دچار لکه بینی و خطر زایمان زود هنگام نشوند. همچنین به آن دسته از خانم هایی که به علت مصرف دارو و یا تغییرات فیزیکی و جسمی دچار اختلالات هورمونی شده اند و قاعدگی آن‌ها دچار مشکل شده است توصیه می شود با مصرف آب زرشک سیستم چرخۀ جنسی خود را تنظیم کنند.

خواص آب زرشک برای پوست

زرشک دارای مواد و ترکیبات فعالی است که خاصیت ضد باکتریایی دارند. خاصیت ضد باکتریایی در زرشک سبب می شود تا این مادۀ شگفت انگیز به یک سم زدای بسیار قوی تبدیل شده و نقش بسیار مهمی در زیبایی پوست صورت داشته باشد. زرشک دارای خاصیت کنترل چربی پوست است و مصرف آب زرشک سبب می شود مقادیر کافی از مواد و ترکیبات فعال زرشک به بدن وارد شده و خواص شگفت انگیز آن در بدن فعال شود. همچنین همان‌طور که گفته شد زرشک دارای خاصیت سم زدایی است و به همین دلیل قادر است سموم کبد را پاک‌سازی کند و جریان خون عاری از آلودگی در بدن وجود داشته باشد.

خواص آب زرشک برای پوست

اگر مایل هستید از زرشک به عنوان ماسک برای پوست صورت خود استفاده کنید، می توانید یک قاشق سوپ خوری زرشک را با یک فنجان آب خیس کرده و سپس به مدت یک روز صبر کنید تا زرشک ها کاملاً نرم شوند. پس از این مدت باید زرشک ها را از صافی رد کرده و آب آن را میل کنید و زرشک ها را داخل میکسر بریزید و پس از میکس و له شدن، آن‌ها را روی پوست صورت قرار دهید و سپس با آب ولرم صورت را شستشو دهید.

آب زرشک و کبد چرب

طبق نظر اساتید طب سنتی زرشک جزء آن دسته از موادی است که دارای طبع سرد است و به همین دلیل معمولاً در غذای ایرانی ها همراه با مقدار فراوان زعفران یا خلال بادام و پسته آماده می شود تا از اثر سردی این ماده کم شود. استفاده از زرشک برای افرادی که دارای کبد گرم هستند بسیار مفید است و در طول روزهای گرم سال سبب می شود تا به دلیل طبع تر و سردی که دارد گرمای بدن و حرارت کم شده و حس خوشایندی ایجاد کند. همچنین آن دسته از افرادی که به شدت دچار تعریق می شوند و جوش می زنند می توانند با مصرف زرشک عملکرد کبد را بهبود ببخشند.

آب زرشک و کبد چرب

آب زرشک را چه موقع بخوریم؟

یکی از سؤالاتی که معمولاً مطرح می شود این است که اگر بخواهیم از خواص بی نظیر و فوق العادۀ آب زرشک بهره‌مند شویم بهتر است آب زرشک را چه موقع بخوریم؟

به توصیۀ متخصصان طب سنتی بهترین زمان برای نوشیدن آب زرشک و بهره‌مندی از خواص فوق العادۀ آن صبح به صورت ناشتا است که بدن بتواند عناصر و ویتامین های آب زرشک را جذب کرده و انرژی کافی به دست آورد. البته آب زرشک یکی از بهترین نوشیدنی هایی است که از آن می توان به عنوان نوشیدنی عصرانه استفاده کرده و آن را جایگزین نوشیدنی های صنعتی که مقدار زیادی مواد نگهدارنده و شیرینی مضر دارند، کرد.

عوارض مصرف زیاد آب زرشک

آب زرشک یکی از مفیدترین موادی است که به درمان بسیاری از بیماری ها می پردازد اما نوشیدن آب زرشک نباید به صورت پیوسته باشد و لازم است تا نوشیدن این نوشیدنی فوق العاده خوشمزه و دلپذیر با برنامۀ صحیح و اصولی انجام شود. نوشیدن آب زرشک برای رفع مشکلات سیستم گوارشی بسیار مفید است و به هضم غذا و کاهش معده درد کمک می کند و در درمان اسهال نیز نقش بسیار مهمی دارد اما نوشیدن زیاد آب زرشک برای افرادی که مستعد یبوست هستند مضر است. آب زرشک و یبوست یکی از مواردی است که برخی از افراد مستعد یبوست باید به آن توجه زیادی داشته باشند تا به این بیماری دچار نشوند.

از دیگر فواید آب زرشک این است که به درمان فشار خون بالا کمک می کند و سبب می شود فشار خون کاهش پیدا کند. آن دسته از افرادی که دارای فشار خون پایین هستند باید در مصرف آب زرشک دقت کنند تا موجب افت شدید فشار خون نشوند. این افراد می توانند برای جلوگیری از ضررهای آب زرشک در فشار خون به این نوشیدنی بسیار دلپذیر مقدار کمی نمک اضافه کنند.

یکی از ویژگی های زرشک این است که موجب رقیق کردن خون می شود و به همین دلیل به افرادی که دارای غلظت خون هستند توصیه می شود با مصرف آب زرشک غلظت خون را بهبود ببخشند. یکی از ضررهای مصرف بیش از اندازۀ مجاز آب زرشک این است که برای آن دسته از افرادی که داروهایی مانند هپارین و یا سایر داروهای انعقاد کنندۀ خون مصرف می کنند عملکرد ضد انعقادی خواهد داشت.

آن دسته از افرادی که به سرفه های خشک و مزمن دچار هستند باید در نوشیدن آب زرشک احتیاط بیشتری کنند. دلیل این سرفه های خشک می تواند موارد متفاوتی مانند حساسیت و یا سرماخوردگی باشد و نوشیدن آب زرشک باعث حادتر شدن سرفه‌های خشک می‌شود.

جمع بندی

زرشک جزء آن مواد خوراکی است که در غذاهای ایرانی به عنوان یک چاشنی مهم و خوشمزه کاربرد دارد و سایر فرآورده های زرشک نیز شامل آب زرشک، مربا و شربت زرشک است که به دلیل طبع سرد و تر زرشک یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها برای فصل های گرم سال محسوب می شود. استفاده از زرشک به روش های مختلف برای درمان و بهبود بسیاری از مشکلات و بیماری های بدن کاربرد دارد. در این مطلب به طور دقیق و علمی به بررسی خواص و کاربردهای زرشک پرداخته شد. شما می توانید با توجه به ذائقه، علاقه و شناختی که نسبت به ویژگی های فیزیولوژیکی بدن خود دارید و با مشاورۀ پزشک برای افراد دارای بیماری های خاص از خوردن و نوشیدن زرشک و آب زرشک لذت ببرید.

اگر به دانستن خواص مواد غذایی علاقه مند هستید:

همه فواید و خواص آب کرفس (تأثیر آب کرفس بر لاغری)

همه خواص (فواید) و مضرات (عوارض) چای سیاه

خواص آب هویج – دیابتی ها و خانم های باردار استفاده کنند!

خواص موز را به طور کامل بشناسید – خواص موز برای بدن‌سازی و کودکان

همه خواص طالبی و آب طالبی (از لاغری تا بارداری)