دستور پخت کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند

کباب کوبیده یکی از محبوب ترین غذاهای ایرانی است. کباب کوبیده به روش های مختلفی تهیه می شود که در مطالب جداگانه ای در اسنپ فود به آن پرداخته ایم. در این مطلب قصد داریم طرز تهیه کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند را برای شما توضیح دهیم. استفاده از ترکیب گوشت گوساله و گوسفند باعث می شود که کباب شما طعم بسیار بخصوصی داشته باشد و بافت آن نیز نرم و لذت بخش باشد. ادامه مطلب را با اسنپ فود همراه باشید.

کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند

معمولاً بیشتر خانواده ها از یک نوع گوشت استفاده می کنند، اما استفاده از ترکیب گوشت گوساله و گوسفند با هم باعث می شود که کباب شما متفاوت از هر نوع کبابی شود و طعم لذت بخش کباب بیرون را بچشید.

گوشت گوساله و گوسفند تفاوت های زیادی با یکدیگر بخصوص در طعم و بافت دارند. البته اگر مایل بودید، می توانید تنها یکی از این دو نوع گوشت را استفاده کنید.

بهترین گزینه برای پخت کباب، استفاده از قلوه گاه گوسفند و سردست (سرشانه) گوساله است. ترکیب این دو باعث می شود بهترین نتیجه را در پخت کباب کسب کنید. البته همان طور که اشاره شد، استفاده از یک نوع گوشت نیز می تواند شما را به نتیجه مدنظر برساند اما بدون شک بهترین گزینه همان سردست گوساله و قلوه گاه گوسفند است.

مواد لازم برای تهیه کباب

گوشت گوساله و گوشت گوسفندی را به یک اندازه با یکدیگر ترکیب کنید. ممکن است بسته به تعداد اعضای خانواده میزان گوشت را افزایش یا کاهش دهید اما بهتر است هردوی این گوشت ها به یک اندازه باشند. البته اگر مقداری گوشت گوسفندی را بیشتر کنید، بافت کباب مقداری پوک می شود که ممکن است برخی افراد آن را بیشتر دوست داشته باشند. مواد زیر را برای تهیه کباب کوبیده آماده کنید:

  • گوشت سردست گوساله: ۵۰۰ گرم
  • گوشت قلوه گاه گوسفند: ۵۰۰ گرم
  • نمک: یک قاشق چای خوری
  • فلفل سیاه: یک دوم قاشق چای خوری
  • فلفل قرمز: نوک قاشق چای خوری (حدود یک ششم)
  • پیاز سفید: ۵ عدد متوسط

در ادامه توضیح خواهیم داد که آب پیاز را باید گرفته و تنها از تفاله پیاز استفاده کنیم. پس از گرفتن آب پیاز، وزن تفاله پیاز برای ۱ کیلوگرم گوشت باید ۲۵۰ گرم باشد. مقدار کمتر یا بیشتر پیاز باعث می شود که نتیجه مطلوب را کسب نکنید.

طرز تهیه کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند

درست کردن کباب کوبیده بسیار ساده است. با این وجود، ممکن است کوچک‌ترین تغییر در نحوه پخت یا ترکیب اجزا باعث خراب شدن کباب شود. برای مثال میزان بیش از حد پیاز باعث می شود باب شما هنگام پختن روی زغال بیفتد.

ترکیب مواد اولیه

قبل از هر چیز باید مواد اولیه را با یکدیگر ترکیب کرده و به صورت مختصر چرخ کنیم. گوشت گوساله و گوسفند را به قطعات متوسط برش دهید تا از دهانه ورودی چرخ به خوبی عبور کنند. تمام قطعات را داخل ظرفی بریزید.

نمک، فلفل سیاه و فلفل قرمز را با گوشت ها ترکیب کنید. تمام مواد را به خوبی و حدود ۱ دقیقه با دست ترکیب کنید تا نمک و فلفل با گوشت ترکیب شود.

دهانه خروجی چرخ گوشت معمولاً ۳ نوع است: نوع نخودی، کبریتی و سوزنی. در طرز تهیه کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند تنها از دو نوع کبریتی و نخودی استفاده می کنیم. دهانه نخودی درشت ترین دهانه چرخ گوشت است. نوع سوزنی ریزترین دهانه است که در تهیه کباب از آن استفاده نخواهیم کرد. معمولاً دهانه سوزنی برای تهیه سوسیس مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز تهیه کباب کوبیده با گوشت گوساله و گوسفند

گوشت های قطعه قطعه شده با نمک و فلفل را با استفاده از دهانه نخودی چرخ می کنیم.

اکنون پیازها را نیز مانند گوشت خرد کرده و با همان دهانه نخودی چرخ می کنیم. دقت کنید که پیازها را درون یک صافی چرخ کنید تا آب آن‌ها گرفته شود. پس از اینکه پیازها چرخ شدند، آن‌ها را با صافی درون یخچال بگذارید تا هم آب آن‌ها گرفته شود و هم طعم تلخ آن‌ها گرفته شود.

پیاز به محض خرد شدن خاصیت اسیدی بالایی پیدا می کند و استفاده بلافاصله آن طعم کباب را از بین می برد. پس از چرخ کردن پیاز، به مدت ۲ ساعت همراه با صافی آن را درون یخچال بگذارید. پس از این مدت آب پیاز کاملاً گرفته شده و طعم آن نیز از تلخی به شیرینی تبدیل می شود.

چرخ کردن نهایی گوشت

پس از بیرون آوردن پیاز از یخچال مقداری آن را با دست درون صافی فشار دهید تا آب اضافی آن نیز گرفته شود. فشار بیش از حد لازم نیست و کافی است اندکی آن را فشار دهید.

چرخ کردن نهایی گوشت

آب پیاز را دور ریخته و تفاله آن را با گوشت چرخ شده نخودی ترکیب کنید. گوشت و پیاز را حدود ۱ دقیقه با دست ترکیب کنید تا ترکیب یکنواختی به دست آید.

دهانه خروجی چرخ را به نوع کبریتی تغییر دهید. مواد ترکیب شده را دوباره چرخ کنید. پس از خارج شدن گوشت، اندکی آن را چنگ بزنید. بلافاصله متوجه خواهید شد که گوشت شما پوک شده و به دستان شما می چسبد. این گوشت کاملاً آماده استفاده و سیخ کردن است. اطمینان داشته باشید که اگر کباب را با این روش تهیه کنید به هیچ وجه از سیخ روی زغال نمی افتد.

سیخ کردن کباب

پس از اینکه پاستای کباب آماده شد، سیخ های خود را آماده کرده و شروع به سیخ زدن کنید. دقت کنید که سیخ های شما باید به اندازه کافی پهن باشد تا بتوانید کباب های پهن و درشتی داشته باشید.

برای اینکه گوشت به دست شما نچسبد یک لیوان آب کنار خود داشته باشید و گاهی اوقات دست خود را درون لیوان ببرید تا دست شما خیس باشد.

از انگشت شست خود برای ایجاد بریدگی یا به اصطلاح گل در کباب استفاده کنید. بریدگی در کباب باعث می شود که بهتر پخته شود و بافت آن سفت نشود. در صورتی که کباب های شما برای مدت زیادی در دمای محیط بماند، از سیخ جدا می شود. سعی کنید آن‌ها را درون یخچال بگذارید و به محض آماده شدن زغال آن‌ها را از یخچال بیرون بیاورید.

بسته به پهنای کباب های شما، این میزان گوشت حدود ۱۰ الی ۱۲ سیخ کباب به شما خواهد داد. گوجه فرنگی ها را نیز هم‌زمان سیخ زده و آماده کباب کردن کنید.

کباب کردن روی زغال

پس از باد زدن و آماده کردن زغال، بگذارید حرارت زغال اندکی پایین بیاید. حرارت بالای زغال باعث می شود که روی کباب ها سوخته و مغز آن خام بماند. پس از اینکه زغال اندکی سرد شد و مقداری خاکستر روی آن نمایان شد، نوبت به گذاشتن کباب ها روی آن است.

کباب کردن روی زغال

پس از اینکه کباب را روی زغال گذاشتید، باید مرتب آن را باد زده و در فواصل زمانی کوتاه آن‌ها را زیر و رو کنید. جابجا کردن کباب باعث می شود که از سیخ جدا نشود. زمانی که روغن کباب شروع به آب شدن کرده و چکه کند. در این زمان که به اصطلاح اشک کباب درآمد، دیگر نیازی به جابجایی سریع آن نیست.

سعی کنید برای باد زدن کباب ها به صورت یکنواخت عمل کنید؛ یعنی تنها از سمت خودتان باد نزنید. باد زدن را از سمت خودتان شروع کرده و رفته رفته به سمت ته منقل بروید. بدین ترتیب کباب ها به صورت یکنواخت پخته می شوند.

۲ عدد نان لواش (ترجیحاً تنوری) نرم را نیز آماده کنید. هنگامی که روغن کباب شروع به آب شدن کرد و اندکی به پخت کامل آن باقی مانده بود، آن‌ها را برداشته و همراه با سیخ در وسط ۲ عدد نان بگذارید. یک بار به صورت یکنواخت تمام کباب ها را در وسط نان با دست فشار دهید تا مقداری از روغن آن به خورد نان برود. نان زیر کباب طعم بسیار خوبی دارد و بسیار لذیذ است.

کباب ها را دوباره روی زغال بگذارید. میزان پخت کباب بستگی به سلیقه شما دارد. پس از اینکه رنگ کباب به میزان مورد نظر شما رسید، آن‌ها را از روی زغال برداشته، بین نان گذاشته و همراه با گوجه فرنگی های کبابی نوش جان کنید.

کباب کوبیده یکی از خوشمزه ترین و رایج ترین غذاهای ایرانی است. این کباب را می توانید به صورت جدا با نان میل کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید آن را در کنار پلو سرو کنید. کباب کوبیده با روش های متفاوتی تهیه می شود. می توانید این کباب خوشمزه را بدون زغال و منقل و داخل فر نیز تهیه کنید. طرز تهیه کباب کوبیده در فر نیز به زودی از اسنپ فود منتشر خواهد شد.

لطفاً نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در خصوص مطالب اسنپ فود با ما در میان بگذارید. غذای مورد علاقه شما کدام است؟ آیا تابه‌حال در منزل کباب کوبیده درست کرده اید؟ روش شما برای تهیه کباب به چه شکلی است؟ دستور پخت غذای مورد علاقه خود را نیز از ما درخواست کنید تا آن را برای شما مهیا کرده و منتشر کنیم.