کرونا؛ آیا سوپ خفاش یک شهر ۱۱ میلیون نفری را قرنطینه کرد؟

کرونا ویروس جدیدی است که به تازگی سر و کله‌اش پیدا شده است. پیش از این نیز تجربه‌ی بیماری‌های عجیبی مثل سارس و ابولا داشته‌ایم و خوشخبتانه خیلی زود کنترل شده‌اند. اما اینبار با قرنطینه شدن یک شهر ۱۱ میلیون نفری، ترس جدیدی از یک بیماری فراگیر مردم جهان را درگیر خود کرده است طوری که افراد زیادی فراگیر شدن این بیماری را اخطاری برای پایان جهان می‌دانند. اما آیا واقعا باید نگران ویروس تنفسی کرونا باشیم؟ همیشه مهمترین عامل ترس، بی‌اطلاعی از موضوع است پس بیایید قدری بیشتر در مورد کرونا بدانیم!

کرونا چیست؟

ویروس کرونا

کرونا ویروس ها درواقع گروه بزرگی از ویروس‌ها هستند که شامل تعداد زیادی ویروس از سرماخوردگی گرفته تا سارس می‌شوند. کرونا ویروس ها در علم پزشکی موضوع جدیدی نیست، این ویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعات گسترده روی آن‌ها تا سال ۱۹۸۰ ادامه داشت. ویروس تنفسی کرونا که به سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه نیز معروف است دستگاه تنفسی را در انسان‌ها درگیر می‌کند و عامل یک سوم سرماخوردگی‌های معمول است.

شاید بپرسید اگر کرونا ویروس ها همان‌هایی هستند که باعث می‌شوند سرما بخوریم، پس چرا این موضوع انقدر نگران کننده شده است؟ باید بگوییم ویروس تنفسی کرونا سرماخوردگی‌های شدیدتری را رقم می‌زند، که می‌تواند خیلی خطرناک‌تر باشد. ابتلا به کرونا اگرچه در ابتدا با تب و سرفه آغار می‌شود اما می‌تواند نتایج خطرناکی چون نارسایی حاد تنفسی، نارسایی کلیه و اختلالات انعقادی خون را رقم بزند.

 

بیماری جدید کرونا چطور و از کجا آغاز شد؟

چین، مبدا شیوع ویروس کرونا

بیماری با ویروس تنفسی کرونا اولین بار در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ در چین گزارش شد. اولین نفرات در شهر ووهان چین به این بیماری مبتلا شدند و در مدت کمی با سفر کردن آدم‌ها مواردی از ابتلا در ژاپن، کانادا، ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، فرانسه، هند و استرالیا گزارش شد. سرعت انتشار آنقدر بالا بود که مقامات چینی تمام ووهان را قرنطینه کردند و برای کنترل بیماری دستور ساخت دو بیمارستان را در طی دو هفته دادند. در حال حاضر نزدیک ۱۰۰۰ ابتلا به ویروس و حدود ۳۰ مرگ اعلام شده است.

از آنجایی که ویروس کرونا در بین حیوانات رایج‌تر است، احتمال می‌دهند که این بیماری از بازار عمده فروشی غذاهای دریایی و توسط مشتریان یا کارکنان آنجا به بیرون گسترش پیدا کرده باشد. مرغ، گوسفند، میمون، الاغ، خروس، خوک، شتر، روباه، موش، جوجه تیغی، خفاش، مار و دیگر خزندگان در گزارش‌های مختلفی به عنوان منبع این ویروس اشاره شده‌اند.

سوپ خفاش عامل شیوع کرونا

شایعاتی در مورد انتقال بیماری کرونا از طریق سوپ خفاش نیز وجود دارد که هنوز به صورت رسمی و علمی تایید نشده است. اما این شایعه از کجا آغاز شد؟ چینی‌ها به خوردن غذاهای عجیب و غریب شهرت دارند. چالش‌های عجیبی مثل چالش خوردن هشت پای زنده و همچنین منوهای عجیب برخی رستوران‌های چینی احتمالا در شکل گرفتن این شایعه موثر بوده‌اند. اما علت اصلی چیز دیگری است!

یک اپیدمی جهانی در سال ۲۰۰۲ بیش از ۸۰۰ نفر را به کام مرگ کشاند. عامل اصلی آن اپیدمی که نامش سارس بود، از خانواده‌ی کرونا ویروس ها بود. درواقع یک نمونه بسیار قوی و جهش یافته از کرونا که از خفاش ناشی شده بود. در حال حاضر اما هیچ گزارش علمی دال بر اینکه عامل بیماری جدید نیز خفاش‌ها هستند وجود ندارد.

 

علائم ابتلا به ویروس کرونا چیست؟

علائم و نشانه های ابتلا به کرونا

علائم کرونا بسیار مشابه سرماخوردگی است. با تب و سردرد و سرفه آغاز می‌شود. تب و سردرد ممکن است تا دو روز طول بکشند. گلودرد، آبریزش بینی، و سرفه‌های شدید و تنگی نفس نیز از دیگر علائم ویروس تنفسی کرونا هستند. با پیشرفت این بیماری مخصوصا در کودکان و سالمندان و یا در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مشکلات تنفسی حادتری مثل برونشیت و ذات‌الریه و همچنین لرزش دست به وجود خواهد آمد. طبق گفته‌ی پزشکان بیشتر کسانی که اخیرا به این بیماری مبتلا شده‌اند، یک هفته سرفه خفیف و تنگی نفس را تجربه کرده‌اند.

 

ویروس کرونا چگونه منتقل می‌شود؟

راه های انتقال ویروس کرونا

 

ویروس کرونا از حیوانات به انسان‌ها منتقل می‌شود. گرچه هنوز مشخص نشده این ویروس جدید از کدام حیوان منتقل شده است، اما پزشکان توضیه می‌کنند از تماس با هر حیوان مشکوکی خودداری کنید. در مرحله‌ی بعدی کرونا از طریق تماس با فرد آلوده منتقل می‌شود. لمس فرد آلوده، یا در معرض سرفه‌های فرد آلوده قرار گرفتن رایج‌ترین شیوه‌های انتقال این بیماری هستند. ویروس کرونا همچنین با دست زدن به اشیایی که فرد بیمار لمس کرده نیز می‌تواند به افراد سالم منتقل شود. این موضوع مهمترین دلیلی بود که موجب قرنطینه شدن شهر ووهان شد.

 

راه درمان کرونا چیست؟

بگذارید رک باشیم. متاسفانه هنوز درمانی برای بیماری کرونا ویروس وجود ندارد اما محققان و دانشمندان در حال تحقیق و بررسی هستند و به دنبال بهترین راه برای درمان می‌گردند.

در اغلب موارد علائم خود به خود و عرض چند روز از بین می‌روند، اما اگر بیماری ادامه پیدا کرد یا علائم شدیدتر شد، لازم است خیلی زود به پزشک مراجعه کنید. داروهای تب‌بُر و مسکن علائم را کاهش خواهند داد. استراحت، نوشیدن مایعات، خواب کافی، گرفتن دوش آب گرم، استفاده از دستگاه بخور و استفاده از دم نوش‌ها نیز در درمان این ویروس موثر خواهند بود. درواقع بهترین راه برای مقابله با کرونا استفاده از شیوه‌های پیشگیرانه است.⦁

طبق آخرین خبری که اواسط روز ۶ بهمن اعلام شد، محققان چینی دارویی برای درمان کرونا ساخته‌اند. اما هنوز این خبر تایید نشده است.

 

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس تنفسی کرونا

در حال حاضر واکسنی برای پیشگیری از بیماری کرونا وجود ندارد. برای همین مراقبت‌های شخصی بسیار موثرتر خواهند بود. بهتر است دهان و بینی خود را با ماسک مناسب بپوشانید. در شستن دست‌ها دقت کنید و سعی کنید دست‌ها را به شکل کامل بشورید و از تماس دست با چشم و دهان و بینی خودداری کنید.

دوری از حیوانات نیز بسیار توصیه می‌شود. مخصوصا از خوردن شیر و گوشت شتر بپرهیزید. همچنین مصرف سبزیجات برای حفظ سلامتی بسیار موثر خواهد بود. فقط حواستان باشد که سبزیجات را نیز با دقت بشویید و ضدعفونی کنید. استفاده از دم نوش‌ها نیز بسیار موثر خواهد بود. همچنین بهتر است از محصولات تراریخته استفاده نکنید چرا که اغلب این محصولات به کمک جهش ژنتیکی ساخته شده‌اند.

 

آیا باید نگران کرونا باشیم؟

اگرچه بیماری کرونا با سرعت زیادی فراگیر می‌شود اما اقدامات سریع و به موقع دولت چین، در قرنطینه کردن شهر و تلاش برای کنترل و درمان بیماری احتمال فراگیر شدن آن را در دیگر نقاط جهان بسیار کم کرده‌است؛ اما به هر حال خوب است تمام افراد موارد لازم برای پیشگیری و اطلاع رسانی را به عمل آورند.